online satış

Amazon FBA’de başarılı olmak

Amazon’da satacağınız ürünün kalitesine kendiniz inanmalısınız. Kendinizin almak istemeyeceği bir ürünün Amazon’da başarılı olma şansı çok düşüktür. Sadece yüksek kaliteli ürünler Amazon’da uzun soluklu olarak yer alabilirler.

Amazon FBA’de satış yapmak ve bunu sürdürülebilir kılmak için bazı anahtar parametrelere birlikte göz atalım.

Amazon online satış

Amazon FBA Maliyetleri

Öncelikle Amazon FBA’de satış yaparken karşı karşıya olduğumuz maliyetleri dikkate almak ve buna göre ürün satış fiyatı belirlemek zorundayız. Bu maliyetleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Ürün maliyeti
 • Ürünün FBA için hazırlanması
  • FBA için ürünler perakendeden farklı olarak, depolama şartlarına ve olası darbelere dayanıklı olarak paketlenmelidir. Cam gibi kırılgan ürünler yaklaşık 1 metreden yere bırakıldıklarında halen sağlam kalabilmelidirler. Bunun yanında ürünün FNSKU barkodu veya duruma göre UPC/EAN barkodu ambalajın üzerinde olmalıdır.
 • Kargo
  • Ürünün sizden çıkıp Amazon FBA deposuna toplu olarak gönderilmesi için ortaya çıkan kargo maliyetidir.
 • Amazon satış komisyonu
  • Ürünün satış fiyatına ve kategorisine göre değişir.
 • Amazon sipariş hazırlama ve paketleme ücreti
  • Ürünün boyut ve ağırlığına göre değişir.
 • Amazon FBA depolama ücreti
  • Bir SKU’nun bir ay boyunca ortalama olarak kapladığı yere bağlı olarak Amazon depolama ücreti tahsil eder.

Nakit Akışı

Bir önceki başlıkta belirtilen maliyetlerden ürün maliyeti ve kargo ilk başta cebinizden çıkan paradır. Diğer Amazon FBA ile alakalı maliyetler, satışlardan sonra Amazon tarafından kesilir ve net miktar hesabınıza artı olarak yazılır. Dolayısı ile Amazon FBA maliyetleri için ayrıca nakit veya baştan bir ödeme yapılması gerekmez.

Diğer taraftan Amazon her 2 haftada bir ödeme yapar. Amazon bu 2 haftalık dönemde kredi kartı ile ilgili olarak veya satıştan sonra ürünün henüz kargolanmış olmaması gibi nedenlerde bir miktarı bir sonraki dönemde ödenmek üzere tutabilir.

Eğer bir Amerika banka hesabınız veya şirketiniz yoksa, Payoneer gibi bir hizmeti Türkiye’deki hesabınıza para transferi için kullanıyorsanız ödemenizin tam olarak size transferi biraz daha zaman alabilir. Bu transfer işlemi için de belli bir komisyon maliyeti doğacaktır.

Envanter/ Stok Durumu

Amazon’da satışa başladıktan belli bir süre sonra ne kadar envanter göndermeniz gerektiği hakkında daha iyi fikir sahibi olabilirsiniz. Buna bağlı olarak kargo süresi, Amazon’un ürünler ulaştıktan sonra bunları raflara yerleştirip aktif hale getirmesi için geçen süreyi göz önüne alarak zamanında ürün gönderip stok dışı kalmamalısınız. Çünkü stok dışı kaldığınızda satış sıralaması (sales rank) kaybedersiniz ve sayfada daha aşağı düşerek veya 1. sayfadan 2. sayfaya düşerek büyük satış kaybı yaşarsınız. Bunun olmaması için her zaman stoklar azaldıkça yeni kargolarla FBA stoğunuzu artırmalısınız. Böylece, gelecek satışlardan kayıp yaşamazsınız.

Amazon Ürün Sayfası

Ürün başlığınızın anahtar kelimeler içermesi, ürün özellik ve faydalarını bir akış içerisinde ifade etmesi gerekir. Ürün resimleri çok kaliteli olmalıdır. Bunu şöyle düşünebilirsiniz; normalde insanlar sokaktan geçerken dükkanınızın tabelasına, ışıklandırmasına, vitrinine bakarak içeri girip girmemeye karar verirler veya mağazanız hakkında bir kanaate varırlar. Aynı şey, Amazon’da ürün sayfasına ve resimlerine bakılarak olur. Yani ürününüzün satışında en etkili faktörlerden birisi ürün sayfası ve kullandığınız görsellerdir.

Ürün açıklamaları, anahtar kelimeleri içerecek şekilde doğal bir akış sunmalıdır. Potansiyel müşterilerin sorunlarına değinmeli ve satılan ürünün sunduğu çözümden bahsedilmelidir.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.