Neden Amazon Amerika'da ürünlerinizi kendiniz satmalısınız?

Neden Amazon Amerika’da ürünlerinizi kendiniz satmalısınız?

Amazon e-ticareti kolaylaştırarak isteyen herkesin hızlıca satış yapmasını mümkün kılmıştır. Bu, durumda sizin üreticisi olduğunuz, marka sahibi olduğunuz ürünler bugün ya da yarın birileri tarafından Amazon.com’a eklenebilir ve satışta olabilir demektir. Türkiyeli bir üretici olarak, siz isteseniz de istemeseniz de bugün olmasa da yarın sizin ürünleriniz pek ala Amazon.com’da başkaları tarafından satışa çıkarılabilir. Peki bu sizi ilgilendirmeli mi ?

Türkiye’de ürettiğiniz ürünlerin Amazon.com’da satılması sizin için iyi bir şey mi?

Amazon.com’un Amerika’nın en çok ziyaret edilen alışveriş sitesi olduğunu ve bir ayda yaklaşık 2.5 milyar kez ziyaret edildiğini düşündüğünüzde burada yer alan ürününüz pek çok kişi tarafından görülecektir. İnsanlar ürünleriniz hakkında ilk izlenimlerini tanımadığınız, bilmediğiniz birileri tarafından siteye eklenen yazı ve fotoğraflar ile tanıyacaktırlar. Amazon.com ürün temelli sayfalardan oluşmaktadır. Yani, ürüne ait bir sayfada çok sayıda satıcı yer alabilir. Peki kim bu satıcılar?

Her önüne gelenin ürününüzü sattığını ve Amerikalı alıcıların ürününüzü sipariş verdiğini düşünün:

  • Ürünleriniz kötü fotoğraflar, yalan yanlış bir tanıtım ile alıcılarda yanlış izlenim bırakabilir. Çoğu alıcı bunun satıcı hatası olduğunu bilmez ve markanızı suçlayabilir ve markanızı kötü tanır.
  • Darbe yemiş, ambalajı yırtılmış, sızıntılı paket ile ürününüz alıcıya ulaşabilir. Ürününüzün uygun şartlarda depolanıp depolanmadığını bilemezsiniz.
  • Son kullanma tarihi geçmiş veya son kullanma tarihine örneğin bir kaç ay kalmış ürününüz alıcıya ulaşabilir ve yine markanız hakkında kötü bir izlenim oluşur.
  • Ürününüzü 100% müşteri memnuniyeti sağlayan bir satıcının satması ihtimal olduğu gibi, örneğin %59 müşteri memnuniyeti sağlayan bir satıcı da satabilir.

Tekrar hatırlatmakta fayda var ki, Amazon.com ürün temelli sayfalardan oluşur. Satıcı temelli değildir. Bir ürünü satan bir yada yüzlerce satıcı olabilir ve hepsi aynı ürün sayfasından yer alır. Bu durum, olumsuz durumlarda alıcıların satıcıyı değil, çoğunlukla ürünü ve markayı suçlamasına neden olur.

Amazon bir satış kanalı olduğu kadar pazarlama kanalıdır da

Yukarıdaki söz konusu ihtimalleri düşündüğünüzde, ürünlerinizi Amerika’da kimin sattığı, nasıl sattığı markanız için büyük önem arz etmektedir. Yıllarca emek verdiğiniz, para döktüğünüz, üzerine titrediğiniz markanız hızlı para kazanmayı düşünen ve işini iyi yapmayan birileri tarafından Amerika’da tabiri caizse mundar edilebilir. İleride veya şimdi siz bu pazara girmek istediğinizde, markanız hali hazırda binlerce, milyonlarca kişi tarafından kötü bir marka olarak işaretlenmiş, itibar kaybına uğramış olabilir. Bu tahribatı düzeltmek pek de kolay olmayabilir.

Altan Danışmanlık, marka sahipleri ve üreticilerin hassasiyetlerini dikkate alarak, Türkiyeli markaların Amerika’da başarılı olması için danışmanlık sunmaktadır.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.