Amazon Amerika’da satış hakkında bilmeniz gerekenler

Eğer Türkiye‘de bir üretici veya marka sahibi iseniz, ürünlerinizin kalitesine güveniyorsanız alım gücü yüksek Amerikalı tüketicilere Amazon.com üzerinden hızlıca ulaşabilirsiniz.

Amazon.com’un 150 milyona yaklaşan Amerikalı üyesi bulunmaktadır. Bu, her ay ya da yıl belirli bir ücret ödeyerek Amazon’a üye olan ve bir anlamda Amazon.com’dan sipariş vereceğini taahhüt eden tüketiciler demektir. Amerikalı tüketicilerin alım gücünün yüksek olduğunu da hesaba kattığınızda, bu Amazon.com’u gerçekten satıcılar için cazip bir hale getirmektedir. Amazon.com üyeleri diğer pek çok avantajın yanında, istedikleri ürünleri ertesi gün veya aynı gün içinde bedava kargo ile teslim alabilmektedirler.

Amazon.com’da başarılı olmak için bilmeniz gerekenler

Amerika`da satış için öncelikle Türkiye`deki satıcıların bilmesi gereken şey yüksek müşteri memnuniyeti beklentisidir. Ürünün kendisi, ambalajı sunumu dahil yüksek kalitede olmalı ve müşteri beklentisinin bile üstünde olmalıdır. Amerikalı tüketiciler Türkiyedeki alıcılar kadar affedici olmayabilir. Türkiye şartlarında kabul edilebilir bir durum, Amerika`da sizin için sürekli ürün iadesi anlamına gelebilir. Amazon’un müşteri memnuniyeti merkezli yaklaşımı da düşünüldüğünde düşük kaliteli ürünlerin başarılı olması zordur.

Amazon.com’da tüm Dünya ile rekabet ettiğinizin farkında olmalısınız. Çoğu ürün alibaba.com’dan gelmektedir. Bununla beraber, Dünyanın herhangi bir yerindeki üretici-satıcı da Amazon’da yer alabilir. Dolayısı ile fiyat-performans olarak Dünya ile rekabet etmekte veya kıyaslanmaktasınız.

Türkiye’nin mevcut ekonomik koşulları dikkate alındığında düşük üretim maliyeti burada üretilen malları dolar bazında satış için çok cazip kılmaktadır. Bir Çin gibi olmasa da giderek azalan işçi maaşları ile görece ucuza üretilen ürünler Amerika pazarında rekabetçi olabilir. Amerika’da işçi maliyetleri yüksektir ve yüksek standartta olan düzenlemeler yüksek ürün maliyetine neden olarak “made in USA” ürünleri pahalı yapmaktadır.

Belli ürün gruplarında Türkiye’nin Amerıka pazarında avantajı olduğundan açıkça bahsedebiliriz. Örneğin, gıda, işlenmiş tarım ürünleri, tekstil, seramik, yemek, mutfak eşyaları lokum, türk kahvesi gibi geleneksel lezzetler bariz avantajlı olduğumuz alanlardır. Türkiye’li satıcılar bu ürünleri orijinal olarak sağlayabilirler. Genellikle Amerikalı bir alıcı örneğin hamam peştemalını “made in China” olarak almak istemez.

Burada ayrıca bahsetmek gerekir ki, Amerikalı tüketiciler Çin menşeeli gıda ürünlerine veya vücuda giren ürünlere güvenmemektedirler. Gıda, vitamin hapları, baharat, kahve, toz gıda, ezmeler ve aklınıza ne geliyorsa Amerikalı tüketiciler Çin’de üretilmiş bu tarz ürünlere güvenmemekte ve uzak durmaktadırlar. Haklılarda. Yıllar önce Çin’de üretilen bebek mamalarında çıkan yüksek miktarda ağır metal skandalını eminim hatırlarsınız. Türkiye için böyle bir olumsuz önyargı yok. Bu Türkiye’deki gıda ürünlerini Amerika`da avantajlı kılmaktadır.

Genel olarak, Türkiye`de üretilen ürünlerin Amerika’da rekabetçi olması için pek bir engel bulunmamaktadır. İçeriği, tasarımı, sunumu ile kaliteli bir ürün Amerikalı’larla aynı dili konuştuğu taktirde çok başarılı olabilir. Burada Amerikalılar ile aynı dili konuşmak ürünün sunumunun doğru yapılmasını kastetmekedir.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.