amazon hesabı kapatıldı

Amazon Satıcı hesabım askıya alındı dememek için dikkat

Amazon hesabınızı korumak ve açık kalmasını sağlamak en dikkat etmeniz gereken konulardan biridir. Bu konu her ne kadar üzerinde çokça durulmasa da çok çok önemlidir. Çünkü hiç anlamadığınız bir sebepten dolayı Amazon hesabınızı askıya alabilir. Sebepsiz yere Amazon hesabım kapatıldı diye düşünebilirsiniz. Bu yazıda amacımız sizi korkutmak değil bazı kolay tedbirlerle başınıza böyle bir aksiliğin gelmesini önlemenize yardımcı olmaktır.

Amazon, Amerika satıcı hesabınızı bazı yanlış adımlarınız yüzünden askıya alabilir veya  tamamen kapatabilir. Amazon hesabınız kapatıldıktan sonra geri açtırmak genellikle zor ve stresli bir süreçtir. Hiç yoktan satış ve enerji, dolayısı ile para kaybetmenize neden olur. O nedenle,  bana birşey olmaz diye düşünmeden gerekli tedbirleri alıp, basit bazı hatalardan kaçınmalısınız.

amazon hesabı kapatıldı

Amazon hesabınıza nasıl ve nereden bağlanıyorsunuz?

Amazon hesabınıza bağlandığınız internet bağlantısı üzerinden başka bir Amazon satıcısının da bağlandığını düşünelim. O zamanda veya sonrasında eğer Amazon bu sizinle aynı bağlantı üzerinden Amazon Seller Central’e bağlanan hesabı kapattığında. sizin hesabınızı da aranızda bağlantı olduğunu düşünerek kapatabilir. Bu durum çokça yaygındır. Bu gibi durumlarda, Amazon’un sizin hesabınız ile hiç tanımadığınız bir hesap arasında nasıl ve neden bağlantı kurduğunu anlamanız çok zor olabilir. Ancak, hesabınız kapatıldıktan sonra Amazon’a dert anlatmanız biraz zor olacaktır ve hesabınız günlerce veya haftalarca kapalı kalabilir.

Bu gibi durumlara maruz kalmamak için Amazon Seller hesabınıza nereden veya nerelerden bağlandığınıza dikkat etmelisiniz. Bu anlamda,  Amazon hesabınıza Starbucks ve benzeri kafelerden, ortak çalışma ortamlarından bağlanmanın ne kadar riskli olduğunu göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca, diyelim ki iş yerinize veya evinize gelen giden kişilerin sizinle ortak ağ üzerinden internete bağlandığını ve bu kişilerin hesaplarının Amazon tarafından bir sebeple kapatıldığını düşünün. Siz ve bu hesabı kapatılan kişiler aynı ağ üzerinden kendi Amazon Seller Central hesaplarınıza girdiğiniz için, Amazon  bu hesapları ilişkilendirir. İlerleyen zamanlarda, eğer bir hesabı kapatmaya karar verirse, sizin hesabınızı da aranızda bir bağlantı olduğunu düşünerek muhtemelen kapatacaktır. 

suspended

Amazon Seller Central Hesabınıza kimlerin erişimi var?

Amazon hesabınıza girdiğiniz email, şifre ve diğer bilgileri başkaları ile paylaşmak ve onların ana hesap erişim bilgileri ile hesabınıza bağlanmasını sağlamak risklidir. Bu kişiler iş ortaklarınız, çalışanlarınız ve hatta ailenizden kişiler dahi olsa. 

Bu kişiler Amazon hesabınıza başka Amazon satıcılarının olduğu ortamlarda hesabınıza bağlanabilirler (farkında olarak veya olmayarak). Bu ise, Amazon’un sizin hesabınızı başka hesaplarla ilişkilendirmesine neden olabilir. Üstüne, Amazon bu hesapları bir nedenle kapatmaya karar verdiğinde sizin hesabınızı da aranızda bir iş ilişkisi olduğunu düşünerek kapatabilir. Bu gibi tatsız durumlara engel olmak için, Amazon hesabınıza bağlanılması gereken kişiler için alt kullanıcı hesapları (subuser) tanımlayabilirsiniz ve bu kişiler ana hesap bilgileri ile değil, alt kullanıcı bilgileri ile hesabınıza erişim sağlayabilirler. Bu ise Amazon’un sizin hesabınız ile başka Amazon hesapla il ilişkilendirmesine neden olmaz. Siz de hesabınızı ilişkili hesaplar nedeniyle kapatılması riskine karşı korumuş olursunuz.

Bunun yanında, pek tabi ki Amazon hesabınız da kullanılan kredi kartı, banka hesabı, adres, telefon numarası gibi bilgileri asal başka Amazon satıcıları ile paylaşmayın ve bu bilgileri kendi hesaplarında kullanmalarına izin vermeyin. Çünkü, bu doğrudan Amazon’un sizin ve bu hesaplar arasında bağlantı kurmasına sebep olacaktır.

Amazon hesabınızı korumak için ipuçları

  • Amazon hesabınıza erişim bilgilerinizi (email, şifre) kimse ile paylaşmayın.
  • Amazon hesabınıza ortak internet ağlarından, kafelerden bağlanmayın.
  • Başka Amazon satıcıları ile aynı yerden Amazon satıcı hesaplarınıza bağlanmayın.
  • Hesabınıza erişmesi gereken kişiler için alt kullanıcı hesapları oluşturun, ana hesap bilgileriniz ile hesabınıza erişimlerine izin vermeyin. 

Bonus ipucu olarak: Tamamen güvende olmak açısından kendi Amazon hesabınıza kendiniz dahil alt kullanıcı hesabından bağlanabilirsiniz. Böylece iş yeriniz veya eviniz dışında Amazon hesabınıza bağlandığınızda başka hesaplarla ilişkilendirilme riskini sıfıra indirmiş olursunuz.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.