amazon.com da gıda satısı

Amazon Amerika’da gıda satışı

Amazon Amerika’da gıda ürünleri yüksek miktarlarda satılmaktadır. Bunun üzerinde, Amerika’nın büyük bir ülke olması çoğunluğun müstakil evlerde ve şehir merkezlerinden uzakta yaşamasının büyük etkisi vardır. En yakın markete gitmenin 15 dakika, yarım saat veya bir saat alması nedeniyle çoğu kişi market alışverişlerini de evinden yapmakta ve hem zamandan hem de yakıttan tasarruf etmektedir. Amerika’da yürüme mesafesinde bir market bulmak, güney California ve diğeri bazı sınırlı sayıda eyaletler dışında çok nadirdir. Dolayısı ile gıda ürünlerinin Amazon’da satışı büyük rağbet görmektedir. Türkiye’deki gibi yürüyerek mahalledeki bakkala, markete gitmek gibi bir durum çoğu Amerikalı için söz konusu değildir.

Türkiye’de üretilen paketlenmiş gıda ürünlerini Amazon.com’da siz de satışa sunabilirsiniz. Gıda ürünlerinin Amazon’da satışının güzel tarafı, sattığınız ürünü alan kişilerin üründen memnun kalması halinde tekrar ve tekrar aynı ürünü sipariş vermesidir. Dolayısı ile belli bir süre sonunda, ilke kez alan müşterilerin yanı sıra tekraren sipariş veren müşterilerinizle beraber büyük satış miktarlarına ulaşabilirsiniz. 

Türkiye’de kaliteli ve güzel gıda ürünleri üretilmektedir ve Amerika pazarında daha çok yer edinebilirler. Bunun en güzel yollarından biri Amazon.com’da D2C, direct to client, doğrudan tüketicilere ulaşarak büyük bir pazara erişebilirsiniz. Burada önemle vurgulamak istediğim nokta, gıda ürünleri üreticileri ve toptancıları, büyük miktarlarda, toptan satışa alışıktırlar ve küçük miktarlarda satışlarla ilgilenmek istemezler. Ancak, gözden kaçırılan nokta şudur: Amazon.com’da 300 milyonluk Amerika pazarına eriştiğinizde, zaten Amazon’a mallarınızı palet, konteyner bazında gönderirsiniz ve aylık satış miktarları, sizden ürünlerinizi toptan alan bakkal, market, toptancı vb. işletmelere göre çok daha yüksek miktarlarda olur. Yani, Amazon.com’da ürünlerinizi satmak toptan satış yapıyormuş gibi adet ve parasal miktarlarda olur. Bu nedenle, toptan mal satmak isteyen üreticiler, büyük toptancılar Amazon’u asla küçümsememelidirler. Çünkü arzuladığınızı satış rakamlarına erişmeniz pekala mümkündür. 

İlk paragrafta bahsettiğim nedenlerden dolayı Amazon.com tahminlerinizin üzerinde bir satış hacimine (volume) sahiptir. Türkiye Amazon veya amazon.com.tr henüz emekleme aşamasındadır. Gördüğüm kadarıyla rekabet hala düşük seviyede sayılır. Ancak Amerika amazon ya da amazon.com artık belli bir erişkinliğe ulaşmış ve rekabetin yüksek olduğu bir platformdur. Eskiden amazon’un karışmadığı ya da sadece tavsiye ettiği hususlar artık birer kural, yasa haline gelmiştir. Dolayısı ile amazonda satmak artık daha komplike bir hale gelmiştir. Buradan itibaren, Amazon’da gıda ürünleri satmanın kuralları ve dikkat edilmesi gerekenleri konuşalım.

Amazon gıda satışı için ürünlerin hazırlanması

Ürün ambalajı üzerinde, ürünün adı, üretici adresi, Net miktarı ve son kullanma tarihi ve menşei ülke yer almalıdır. Ürün net miktarı için oz veya lb gibi Amerika’da kullanılan ölçü birimlerinin kullanılması pazarlama açısından daha iyi olacaktır. Son kullanma tarihi Amerika’da yaygın olarak kullanılan tarih formatında olmalıdır. Yani, AA-GG-YYYY ya da AA-YYYY.

Ayrıca, ürünlerinizi FBA e kargolarken gönderdiğiniz koli üzerinde de son kullanma tarihi büyükçe etiketlenmelidir. (Yıllardır, Amazon a gıda ürünleri göndermekteyim ancak bu kuralı çok kesin şekilde uyguladıklarına şahit olmadım, ama doğrusunu yapmakta her zaman fayda vardır.)

Not: Amazon son kullanma tarihine 90 gün kalmış ürünleri FBA için kabul etmez ve FBA deki ürünler son kullanma tarihine 50 gün kala, ürünleri geri çekmezseniz, Amazon tarafından imha edilir. 

Her bir ürünün ambalajı üzerinde taranabilir UPC, EAN barkodu olmalıdır. Ya da bazı durumlarda ASIN etiketi. 

Cam veya plastik gibi kavanoz veya şişede sunulan ve benzer ürünlerin “3-foot drop test” e karşı dayanıklı olması lazımdır. Yani, Amazon ürününüzü yaklaşık 90 cm yükseklikten yere bıraktığında ürünün kırılmaması veya açılmaması gerekir. Ve bu düşme testi, ürünün düz, baş aşağı, yan üzeri vb. taraflarına düşecek şekilde tekrarlanır ve hepsinden geçmesi gerekir. Geçmediği durumda, Amazon ürünün baloncuklu naylon ile sarılmasını şart koşar. Tekrar, baloncuklu naylonla sarılan ürünün de aynı testten geçmesi beklenir. Dolayısı ile, örneğin cam kavanozda bal, reçel satanların buna dikkat etmesi gerekir.

Eğer ürününüz , ağız açıklığı 12.7 cm olan naylon poşet içinde sunuluyorsa, poşetin üzerinde boğulmaya karşı uyarıcı yazı bulunması gerekmektedir. Bu uyarı, kazayla boğulmaları önlemek için, poşeti bebek ve çocuklara oynaması için vermemesi niyetiyle yetişkinler için yazılır. Bu uyarı yazısı olmayan ürününüz Amazon’a ulaşırsa Amazon ürün  satışını derhal durdurmaktadır.

Ayırca, Amerika’ya gıda ürünü ihraç etmek için işletmenizin FDA onayı olması gerekmektedir. Bu onay aslında çok karmaşık değildir ve asıl amacı ürünün üretildiği yer, üreticisi, sorumlu kişiler kimler gibi bilgileri Amerikan FDA e bildirilmesi gibi bir amaç taşımaktadır. Yoksa, işletmenizin denetlenmesi ve sertifikalandırılması gibi bir amacı yoktur.

Amazon’da gıda ürünlerinin pazarlanması

Amazon.com’da Amerikalı tüketicilere ürünlerinizi satarken şu hususlara dikkat etmeniz pazarlama açısından faydalı olacaktır:

amazonda gıda ürünü satışı

Organic (USDA Organic) ve Fair Trade gibi etiketlere tüketiciler tarafından dikkat edilmektedir. Ancak bu kelimeleri ürün üzerinde veya Amazon.com daki ürün sayfasında kullanabilmek için sertifikalarınızın olması gereklidir. Eğer hakkınız olmadan bu kelimeleri kullanırsanız, Amazon ürün satışlarınızı en kısa sürede durdurur.

Ürünün etiketi üzerinde ürünün hikayesini anlatmanız faydalı olacaktır. Yani örneğin bir bal veya reçel üreticisi iseniz ürün nerede üretildi, hangi dağda, hangi ovada, çalışan çiftçiler kimler, vb bilgileri özet olarak yansıtmalısınız. Amerika’da tüketiciler, büyük şirketler yerine küçük işletmeleri, tarım işçilerini, köylüleri desteklemeyi severler.

Daha önce de bahsettiğim gibi, Türk ürünlerinin Amerika’da olumsuz bir hissiyatı yoktur. Her ne kadar gıda üzerine, diğer akdeniz ülkelerinden geride olsak da, bu onları yakalayıp, geçemeyeceğimiz anlamına gelmez. Örnek olarak, Yunan yoğurdu veya İtalyan peyniri ve zeytinyağı gibi konularda Türkiye’nin adının anılmadığı bile söylenebilir. Ama bunu değiştirmek mümkündür. Made in Turkey veya Made in Turkiye logoları faydalı olacaktır.

Ürün üzerinde çoğunlukla İngilizce dili kullanılmalıdır. Ayrıca, gram veya kilogram yerine, Amerika’da en çok kullanılan ounce (oz) ve pound (lb) gibi ölçü birimlerini kullanmamız daha faydalı olacaktır.

Ürününüzün kalitesi ve ambalajının kalitesine azami dikkat etmenizi öneririm. Çünkü, ürününüzü alan kişiler amazon.com’da ürününüz hakkında yorum (review) bırakacaklardır. Memnuniyetin düşük olması durumunda, çok sayıda kötü yorum sonrasında satışlarınız düşecektir ve çük sürmeden Amazon’da durumu müdahil olacaktır. Yine, Amazon’un müşteri memnuniyeti politikası nedeniyle iadeler artacak ve karınızda düşüşler olacaktır. Bu gibi durumlara sebebiyet vermemek için kaliteye azami dikkat etmek gerekmektedir. Burada kendi satmak istediğim bir ürünle olan hikayemden bahsedebilirim. Türkiye’de satılan bir fıstık ezmesi ürününde, çok düşük miktarda da olsa, sert fıstık kabuğu parçaları bulunmakta idi. Ayrıca, kavanoz kapağı altında sızdırmazlık kapağı yoktu. Bu şartlarda, bu ürünün Amerika’da uzun vadeli olarak başarılı olma şansı maalesef yoktur.

Özet olarak söylemek istediğim, Türkiye’de iyi satan bir ürünü aynı şekilde Amerika’ya getirmemenizdir. Bu pazara yönelik, bazı küçük uyarlamalar, yeni ambalaj tasarımları yapmanızı tavsiye ederim. Amerika pazarı ve Amazon.com rekabetin yüksek olduğu bir pazardır dolayısı ile ürünün kendisi kadar ambalajı ve sunumu da önemlidir. Unutulmamalıdır ki, burası Türkiye gibi kısmen kapalı kutu bir ülke değildir. Amerika’da rekabet etmek aynı zamanda tüm Dünya ile rekabet etmek demektir. 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.