amerikada yaşam

Biraz Amerika hakkında

Amerika hakkında sunulanların saatlik şu kadar dolar kazanacağınız fast-food tarzı işlerde çalışmaktan veya bir kaç bin dolara Türkiye’de milyonlarca lira eden, ulaşılmaz hale gelen, eski arabalardan daha öteye geçmesi gerekiyor. Fast-food tarzı işlerden Amerika’da kimse memnun değil, sosyal haklarınız yok, ve bakmanız gereken bir aileniz varsa sürünmekten başka bir işe yaramaz. Bir kaç bin dolara bir araba aldığınızda, arabaya ödediğinizin iki katı ücreti de zamanla tamircilere ödemeniz muhtemeldir. Çünkü burada parça ucuz ama işçilik çok pahalıdır.

amerikada satış

Yukarıda bahsettiğim konular Youtube’da milyonlarca izlenen içerikler üretebilir ama Amerika’ya daha dün gelmediyseniz çok da gideri olmayan işler olduğunu bilirsiniz. Ayrıca bizim jenerasyondan Amerika’ya gelenlerin ilk ve tek ben geldim diye bir yaklaşımı oluyor. Acayip, eskili, başarılı, bir kaç nesildir burada olan, Türkçe bilmeyen, Türklerle karşılaşmak çok normal. Bu konuyu kısa kesmek istiyorum ama bir de, Türkiye’deki insanlara, buraya gelmeyi başaramamış ezikler olarak bakmaları bana çok komik geliyor. Yine yeri gelmişken, Amerika’ya göçen bazı Türkler 6 ay içinde mevzuyu çözmüş, Amerika’nın röntgenini çekmiş oluyorlar. Benim tavsiyem, 5 yıldan az burada yaşayan kişilerin Amerika şudur, Amerikalılar şöyledir dediklerine çok da kulak asmayın.

Amerika’da ekonomik hayat

Burada, belki aşırı teknolojik olmayan, coğu ürün ithaldir. Gıda, ev eşyaları, mutfak ürünleri, giysiler ya ithaldir ya da isçiliğin ucuz olduğu ülkelerde imal ettirilmiştir. Amerika’da işçilik pahalı olduğu için araba tamircisi, terzi, berber, fayans ustası, çocuk bakıcısı gibi zanaat diyebileceğimiz hizmetler çok pahalıdır. Ama seri üretilen, bir fabrikadan gelen oyuncak, gıda, giysi, çanta, yedek parçalar vb. gibi ürünler görece ucuzdur.

amazon amerikada satis

Amerika’ya ithal gelen ürünler çoğunlukla Çin’den gelir. Çoğu Amazon satıcısı, ürünleri Çin’de ürettirip kalite kontrolünü sağlayıp o şekilde Amazon’da satmaktadırlar. Çin’li üreticiler doğrudan kendileri de Amazon’da satmaktadırlar, belki daha ucuza, ama kalitelerinde genellikle sorun var. Son yıllarda Meksika Amerika’nın en çok ürün ithal ettiği ülke olarak Çin’i geçti. Bu sanırım Trump zamanı başlayan ve hala devam eden bir süreç. Amerika’da ciddi bir kesim Çin’den pek haz etmemektedir. Özellikle orta yaş üstü beyaz Amerika’lılar. Bu nedenle ben made in China olmayan ürünlerin bir avantajı olduğunu düşünüyorum. Ayrıca, Amerika’da hemen hemen kimse Çin’de üretilen bir ürünü vücuduna sokmaz. Yani, gıda, vitamin hapları vb. insan tüketimi için olan ürünler Amerika’da hemen hemen hiç tercih edilmemektedir.

Türkiye’nin Amerika’da olumlu bir imajı var. Bunda Türk dizilerinin (neden fimler pek başarılı değil acaba?), Türkiye’ye olan turizmin ve ayrıca sağlık turizminin katkılarından bahsedebiliriz. Türkiye burada tabi ki tekstil ürünleri, havlu gibi, Türk kahvesi, kuru incir ve kayısı, Türk lokumu vb. ürünlerle meşhurdur. Dolayısı ile tekstil ve gıda alanında daha çok ilerlenebilir. Türkiye’den gelen gıda ürünleri şimdilik olumlu karşılanacaktır. Tekstil, ev eşyaları, mutfak eşyaları da büyük potansiyel taşımaktadır.

Amerika pazarını Türkiye’ye kıyasladığımızda rekabetin daha çok olduğu bir pazar olduğu söylenebilir. Yani Türkiye’de çoğu ürün ve hizmetler buraya göre sınırlıdır, yetersizdir, düşük kalitelidir denebilir (genelleme yapıyorum). Ama burada aynı ürün ve hizmet çeşidinin onlarcası, yüzlercesi olduğu için, fiyat ve kalite anlamında rekabet yüksektir. Dolayısı ile kimse size mecbur değildir. Onlarca alternatifiniz vardır ve pazarlama, kalite, hizmet ve fiyatla rekabet ederek ürününüzü satmanız gerekmektedir.

Sonuç olarak, Amerika’da veya Amazon Amerika’da ürünlerinizi satmak istiyorsanız tüm Dünya ile rekabet ettiğinizi akılda tutmalısınız. Eğer ciddi bir artınız, katma değeriniz yoksa burada cari olan Çin fiyatları ile zaten rekabet edemezsiniz. Ama bir farklılığınız ve kaliteniz varsa made in Turkiye olarak çok başarılı olabilirsiniz. Ürün kalitesi, pazarlaması, farklılığı, ürünün biricikliğine (Çin’li Chen’in ürününün birebir kopyası olmamasına) dikkat ettiğinizde Amerika’da çok başarılı olabilirsiniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.